• Sağlık Bakanlığı

GEBELİK VE DİYABET

DİYABET GEBELİKLERİN %6’SINDA GÖRÜLÜR ve İKİ ŞEKİLDE OLABİLİR;

  • Gebelik öncesi var olan diyabet
  • Gebelikte ortaya çıkan diyabet (Gestasyonel Diyabet).

Bunların çoğunu gebelikte oluşan diyabet oluşturur.

Annede kan şekeri yükselmesi bebekte de yükselmeye neden olur ve gebeliğin son döneminde bebekte insülin salınımı artar ve bu da bebekte fazla kilo almaya, akciğer gelişiminde gecikmeye, bazı kalp hastalıklarına ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir.

sayfa4-1GEBELİK ÖNCESİ VAR OLAN DİYABET DURUMUNDA;

Diyabeti olan kadınların mutlaka gebelik öncesi kadın doğum ve endokrinoloji doktoruna gitmesi gerekmektedir.
Gebelik öncesi diyabeti olan gebeler mutlaka takip edilmelidir.

GESTASYONEL DİYABET (GEBELİKTE OLUŞAN DİYABET) NEDİR?

Gebelikte ortaya çıkar ve “gestasyonel diyabet” olarak adlandırılır. Gebelik sonlandığında genellikle ortadan kaybolur. Bu tip diyabeti olan kadınlarda daha sonra tip 2 diyabet gelişme riski yüksektir (%15).

GEBELİK SÜRESİNCE KAN ŞEKERİ TAKİBİ NASIL YAPILMALIDIR?

İdeal açlık kan şekeri düzeyi 70-100mg/dl, tokluk kan şekeri düzeyi ise 1. Saat: 100-140 mg/dl, 2. Saat: 90-120 mg/dl arasındadır. Gebelik döneminde haftada en az 3 gün, günde 4-7 kez kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Gebelikte kan şekeri yükselmeden de idrarda şeker çıkabilir (Renal glikozüri). Bu nedenle günlük idrar glukoz takipleri ve aseton takibinin yapılması gerekir. Üst üste iki gün idrarda aseton tespit edildiğinde kişinin acilen doktoru ile görüşmesi gerekir.

GEBELİK SÜRESİNCE DİYABET TEDAVİSİ NASIL OLMALIDIR?

Gestasyonel diyabetli bireylerde, metabolik kontrol diyet ile sağlanabiliyorsa, tedaviye diyete uyum kontrolleri ile devam edilir. Metabolik kontrolü ideal düzeyde olmayan, fakat kan şekeri değerleri ideal düzeylerin biraz üzerinde olan bireylerde ve metabolik kontrolü iyi olmayan kan şekeri değişken olan diyabetli bireylerde vakit geçirilmeden insülin tedavisine başlanmalıdır. Gebelik boyunca toplam kilo alımı 10-12 kg’ı aşmamalıdır.

DİYABETİK GEBELERDE DOĞUM ÖNCESİNDE VE DOĞUM SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Anne karnında hiperglisemiye maruz kalan bebek insülin salgılamaya başlar ve doğumdan sonrada insülin salgılamaya devam eder. Bu nedenle yeni doğan çocukta en sık görülen metabolik bozukluk, kan şekeri düşüklüğüdür. Doğumu takiben bebeğin kan şekerinin ölçülmesi ve en az iki hafta süre ile sıkı bir şekilde kan şekeri takibi, hipoglisemilerin saptanması ve tedavisi açısından önem taşır.

 

 

http://www.ztb.gov.tr/saglik-rehberi/gebelik-ve-seker-hastaligi/97
TEMD 2016